საფრანგეთი უკრაინას 2 მილიარდი ევროს (2.1 მილიარდი აშშ დოლარი) ღირებულების ახალი სამხედრო დახმარების პაკეტს გადასცემს, განაცხადა პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა 26 მარტს პარიზში, უკრაინელ კოლეგა ვოლოდიმირ ზელენსკისთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე.
„უნდა გავაგრძელოთ უკრაინის დაუყოვნებელი მხარდაჭერა — ეს აუცილებელია წინააღმდეგობის შესანარჩუნებლად,“ — განაცხადა მაკრონმა დახმარების გამოცხადების შემდეგ.
დახმარების პაკეტში შედის ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტები, საჰაერო თავდაცვის სისტემები, Mirage-ის ტიპის გამანადგურებლებისთვის განკუთვნილი რაკეტები, ჯავშანტექნიკა, საბრძოლო მასალა და სხვა სახის დახმარება, განმარტა მაკრონმა.
ასევე, დახმარება ითვალისწინებს სამხედრო ტექნიკის წარმოების ხელშეწყობას თავად უკრაინაში.
„ჩვენი მიზანია, პირველ რიგში, დავეხმაროთ უკრაინას ფრონტის ხაზზე მდგომარეობის შენარჩუნებაში, რუსულ აგრესიასთან წინააღმდეგობის გაწევაში და ამასთან ერთად, მდგრადი მშვიდობის პერსპექტივის დაახლოებაში, რომლის ხილვაც ყველას გვინდა,“ — თქვა საფრანგეთის პრეზიდენტმა.
ორივე ლიდერი შეხვდა „მსურველთა კოალიციის“ სამიტის წინ. პარიზის სამიტი, რომელიც 27 მარტს გაიმართება, მოიცავს გერმანიას, პოლონეთს, დიდ ბრიტანეთს და სხვა კოალიციის წევრებს, რომლებმაც პირობა დადეს, რომ მხარს დაუჭერენ უკრაინის ომის შემდგომ უსაფრთხოებას.
17 მარტს, სტარმერის სპიკერის თქმით, უკვე 30-ზე მეტმა ქვეყანამ გამოთქვა სურვილი, მიიღოს მონაწილეობა კოალიციის სამშვიდობო ძალაში, რაც ადასტურებს, რომ ინიციატივა „ოპერაციულ ფაზაში“ გადავიდა.
მაკრონის თქმით, შეხვედრაზე განხილული იქნება უკრაინისთვის დამატებითი სამხედრო დახმარების საკითხი, ნებისმიერი შესაძლო ცეცხლის შეწყვეტის პირობების მონიტორინგი, „უკრაინული არმიის მომავალი მოდელი“ და „ძალები, რომლებიც უზრუნველყოფენ გარანტიებს“.
უკრაინამ 11 მარტს განაცხადა, რომ დათანხმდა აშშ-ს მიერ შემოთავაზებულ 30-დღიან სრულ ცეცხლის შეწყვეტას, იმ პირობით, რომ რუსეთიც დათანხმდება იგივე პირობებს. ამ დროისთვის რუსეთი უარს ამბობს უპირობო ცეცხლის შეწყვეტაზე.